SKU: P45-H-075F
P45-H-075F - 1/2 inch Pitch 45 Tooth Flanged Pilot Bored Steel Timing Pulley for 3/4 inch Wide Belts
Description
Benefits: Available in a wide range of diameters and number of teeth along with standard widths.
Technical
| No. teeth | = | 45 |
| Dp | = | 181.91mm |
| De | = | 180.54mm |
| Df | = | 192mm |
| Dm | = | 80mm |
| F | = | 26.4mm |
| L | = | 45mm |
| d | = | 14 |
| No. flanges | = | 2 |
| Material | = | Steel |
| Bore | = | Pilot Bored |
| Belt Width | = | 19.05mm = 0.75 (3/4) inch |
| Pitch | = | 12.7mm = 0.5 (1/2) inch |